Przewaga świecy sojowej nad świecą parafinową

by

Spis treści

Sprawdzając etykiety na świecach w swoim domu prawdopodobnie zauważysz, że niektóre są wykonane z parafiny, a niektóre z wosku sojowego. Możesz się zastanawiać, czy naprawdę jest duża różnica między parafiną a woskiem sojowym. Podczas gdy oba są powszechnymi woskami do świec, różnice między nimi są bardzo realne.

Oto sześć powodów, dla których świeczki z wosku sojowego są powszechnie uważane za lepsze świec parafinowych:

Wosk sojowy jest całkowicie naturalny

Wosk sojowy jest wytwarzany z ziaren soi, podczas gdy parafina jest wytwarzana z ropy naftowej (tak, tej samej ropy naftowej używanej do produkcji ropy naftowej i gazu). Odkryta w 1850 r. parafina jest wytwarzana poprzez usunięcie substancji woskowej z ropy naftowej. Wosk sojowy został odkryty w 1991 r. jako alternatywa dla parafiny i jest uwodornioną formą oleju sojowego. Wosk sojowy jest nie tylko całkowicie naturalny, ale również zrównoważony, ponieważ możemy uprawiać więcej soi. Wosk parafinowy nie jest zrównoważony, ponieważ paliwa kopalne nie mogą być odnawiane.

Wosk sojowy vs wosk parafinowy

Wosk sojowy emituje mniej sadzy.

Wszystkie świece emitują pewną ilość sadzy, ale biorąc pod uwagę te same warunki (długość knota, obecność przeciągu, itp.), świeca parafinowa będzie emitować więcej sadzy niż świeca sojowa. Sadza może powodować przebarwienia pojemnika i z czasem osadzać się na ścianach, meblach i zasłonach, szczególnie jeżeli w pomieszczeni, w którym palą się świece parafinowe dochodzi do dużej cyrkulacji powietrza. Jeżeli zapalisz świece zapachowe obok siebie - parafinową i z wosku sojowego na pewno zauważysz ogromną różnicę w ilości osadzonego brudu na naczyniu.

Wosk sojowy uwalnia mniej toksyn

Sadza nie jest jedyną rzeczą, którą wydziela parafina. Paląca się lub topiąca parafina uwalnia do powietrza 11 znanych toksyn - z których dwie są rakotwórcze. (Czynnik rakotwórczy to każda substancja lub środek, który sprzyja rozwojowi raka). Ponieważ wosk sojowy jest biodegradowalny i wytwarzany z soi, którą spożywamy, nie zawiera on tych toksyn i czynników rakotwórczych wobec czego palenie świec sojowych jest bezpieczne. Wosk sojowy jest nie tylko lepszy dla środowiska, ale również dla Ciebie, członków Twojej rodziny i Twoich zwierząt domowych.

Wosk sojowy pali się dłużej

Wosk sojowy będzie palić się między 30-50 procent dłużej niż świeca z wosku parafinowego. Ponownie, to zależy od wysokości i szerokości świecy, długości knotów i innych czynników. Nie pal świecy dłużej niż cztery godziny, ponieważ może to spowodować przegrzanie wosku. Trzymaj świecę z dala od przeciągów i ponownie ustaw knot, jeśli przesuwa się, gdy wosk jest roztopiony.

Palące się świece

Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia

Ze względu na swoją dużą, określoną strukturę krystaliczną, parafina ma wyższą temperaturę topnienia, pomiędzy 120-160°F (49-71°C). Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia, co ułatwia jego spalanie w chłodniejszym otoczeniu lub w zimniejszych porach roku, takich jak zima. Ta niższa temperatura zmniejsza również ryzyko przypadkowego poparzenia się, jeśli świeca zostanie przewrócona lub zdarzy się jakiś wypadek. Z powodu kryształowej struktury, parafina także ma tendencję do bycia twardszą i bardziej kruchą, podczas gdy wosk sojowy jest bardziej miękki i elastyczny.

Wosk sojowy ma silniejszy zapach

Ze względu na brak sadzy i szkodliwych substancji uwalnianych do powietrza, świece z wosku sojowego mają silniejszy profil zapachowy niż świece z parafiny. Szkodliwe substancje uwalniane przez parafinę mogą zakłócać zapach podczas spalania, co poniekąd niweczy sens zapalania świecy. Ponieważ nie można dodawać do świec dodatkowych substancji zapachowych (zbyt duża ilość olejków zapachowych spowoduje uszkodzenie wosku), ważne jest czyste spalanie, które naprawdę pokazuje aromat. W końcu, prawdopodobnie nie palisz świecy dla światła, ale raczej dla jej zapachu.